Notariusz jako płatnik podatku

Ubezpieczenie „nieobowiązkowe” – czy aby na pewno?

Niepozorne, niewielkie, zawsze jako dodatek do OC notariusza, nieobowiązkowe. Nie mniej jednak nie mniej ważne.
Dlaczego nieobowiązkowe?
Ponieważ założeniem ubezpieczeń obowiązkowych jest ochrona osób trzecich, a nie samego sprawcy szkody (notariusza). To, że majątek notariusza chroniony jest dzięki ubezpieczeniu, jest niejako efektem ubocznym, a nie celem samym w sobie. A ubezpieczenie płatnika chroni wyłącznie notariusza. Chroni w sytuacji, gdy notariusz nie naliczy podatku lub naliczy go w wysokości niższej od należnej. Więc ustawodawca nie zmusza do chronienia samego siebie, nie uszczęśliwia na siłę.
Dlaczego „nieobowiązkowe”?
Dlaczego naprawdę warto je mieć? Powodów jest kilka…

Po pierwsze powszechnie wiadomo, że nie często udaje się przekonać urząd skarbowy do swoich racji. Niemal na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, w których postępowania przeciwko notariuszom umorzono.

Po drugie urząd skarbowy często przypomina sobie o zaległości podatkowej na krótko przed upływem okresu jej przedawnienia (ostatnimi czasy na tyle krótko, że nadaje nawet postanowieniom klauzulę natychmiastowej wykonalności). Kwota odsetek jest już zdecydowanie odczuwalna.
[...]


Pełna treść tego artykułu dostępna jest wyłącznie dla zarejestrowanych notariuszy.

Aby czytać dalej Zaloguj się:

lub Zarejestruj się.
Rejestracji możesz dokonać będąc użytkownikiem frontin.pl (zależy nam, aby dostęp do niektórych treści serwisu posiadali wyłącznie notariusze RP).

Zaloguj się na stronie frontin.pl aby uzyskać dostęp do pełnej treści serwisu edukacyjnego.

Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem serwisu frontin.pl – zarejestruj się. Aby to zrobić, będziesz potrzebował swój pesel oraz numer aktualnej polisy OC notariusza. Przejdź na stronę frontin.pl

Zapraszamy.

Dodaj komentarz