Wybór właściwej sumy gwarancyjnej

To be or not to be that is the question

Z polisy OC czy z własnej kieszeni, oto jest pytanie… czyli jak się ubezpieczyć , aby spać spokojnie i nie musieć płacić odszkodowania z własnych środków.
Nie brak osób przekonanych o tym, że ubezpieczenie OC nie jest im potrzebne i, że wieloletnia bezszkodowa praktyka zawodowa jest najlepszą gwarancją bezszkodowości również na przyszłe lata. Z roku na rok ich liczba zdecydowanie spada.

Aby sumę gwarancyjną wybrać właściwie, warto uświadomić sobie kilka zasadniczych kwestii:
Po pierwsze w obowiązkowym ubezpieczeniu OC notariusza, suma gwarancyjna jest sumą na wszystkie zdarzenia (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dn. 11.12.2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej notariuszy (Dz. U. Nr 218, poz. 2148 z późn. zm.))  (nie tak, jak w przypadku radców prawnych i adwokatów na jedno zdarzenie, dzięki czemu każdy poszkodowany ma „swoje” 50.000 EUR do dyspozycji). Przy sumie na wszystkie zdarzenia, wszyscy poszkodowani łącznie mają do dyspozycji 50.000 EUR, a każda wypłata odszkodowania obniża („konsumuje”) sumę gwarancyjną. Sumę, która powinna wystarczyć na pokrycie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych z aktów notarialnych sporządzonych przez 12 miesięcy.
Po drugie w obowiązkowym ubezpieczeniu OC notariusza suma minimalna wynosi 50.000 EUR.
Dla wszystkich aktów notarialnych sporządzonych w trakcie 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej. Nikt chyba nie ma złudzeń, że spokojny sen przy takim poziomie ochrony jest … nieuzasadniony.
Niejednokrotnie pojedyncza szkoda potrafi wyczerpać całkowicie sumę gwarancyjną. Czy trudno sobie taką szkodę wyobrazić?
[...]


Pełna treść tego artykułu dostępna jest wyłącznie dla zarejestrowanych notariuszy.

Aby czytać dalej Zaloguj się:

lub Zarejestruj się.
Rejestracji możesz dokonać będąc użytkownikiem frontin.pl (zależy nam, aby dostęp do niektórych treści serwisu posiadali wyłącznie notariusze RP).

Zaloguj się na stronie frontin.pl aby uzyskać dostęp do pełnej treści serwisu edukacyjnego.

Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem serwisu frontin.pl – zarejestruj się. Aby to zrobić, będziesz potrzebował swój pesel oraz numer aktualnej polisy OC notariusza. Przejdź na stronę frontin.pl

Zapraszamy.

Dodaj komentarz